Turniej First Lego League

Projekt FIRST LEGO League został stworzony w ramach partnerstwa między FIRST i LEGO Group. Jest to międzynarodowy konkurs przeznaczony dla dzieci, w wieku od 9 do 16 roku życia, stworzony by zaangażować i zafascynować dzieci nauką i nową technologią oraz wyposażyć je w cenne umiejętności przydatne w pracy i życiu.

Zadaniem drużyn jest zaprojektowanie, zbudowanie i zaprogramowanie autonomicznego robota z kloców Lego Mindstorms, który musi wykonać określone zadania konkursowe, zgodnie z tematem przewodnim, którym jest w 2019 roku hasło „CITY SHAPER”.

W konkursie FLL na całym świecie drużyny oceniane są w następujących kategoriach:

 

 • Robot Game  
  Przejazdy robotów (mecze) odbywają się na specjalnych stołach konkursowych. Drużyny muszą zaprojektować, zbudować i zaprogramować autonomicznego robota, który ma do wykonania zadania konkursowe tzw. misje.
 • Robot Design
  Projekt robota będzie oceniany pod względem  innowacyjności, stabilności konstrukcji oraz stopnia powiązania z projektem i tematyką konkursu.
 • Teamwork
  Praca grupowa zespołu jest podstawowym warunkiem osiągnięcia sukcesu w FLL. Drużyna musi wykazać się entuzjazmem, zapałem, duchem sportowej rywalizacji,  szacunkiem dla członków swojej drużyny, a także powinna wspierać i pomagać członkom innych drużyn.
 • Prezentacja Projektu Badawczego
  Drużyna na ma zadanie opracowanie rozwiązania problemu badawczego skupionego wokół hasła przewodniego „CITY SHAPER”. Podczas turnieju drużyna w ciągu 5 minut omawia przed Jury swój projekt badawczy.
  Drużyna w każdej kategorii może zdobyć 50 punktów. Najlepsze zespoły są nagradzane na koniec turnieju, podczas ceremonii wręczenia nagród, a drużyna z największą liczbą punktów jedzie na finały Polski FIRST LEGO League.

Poznaj drużyny startujące w turnieju regionalnym FLL w ZamościuSpace Dreams
Szkoła Podstawowa w Lipsku
Temat projektu badawczego:„ Nie wystarczy posprzątać
Projekt badawczy poświęcony segregacji i recyklingowi odpadów. Projekt obejmuje szereg działań związanych z problemem odpadów z jakimi musi się zmierzyć Świat, a w szczególności z plastikiem. Drużyna zaproponuje własne rozwiązania, aby zmniejszyć już istniejące „góry tego surowca”(śmieci) i zapobiec powstającym odpadom w przyszłości.Mars
Szkoła Podstawowa w Pniówku
Temat projektu badawczego: Parkingowe koła
W projekcie chodzi o budowanie miejsc parkingowych na konstrukcji kołowej, co zmniejsza powierzchnię zajmowaną przez auta na ziemi.Bił-GO-FLL
LIDER Szkoła Językowa - Akademia Nauki BIŁGORAJ
Temat projektu badawczego: Elektro - siłownie na świeżym powietrzu
Projekt zakłada powstanie w naszym mieście kilku siłowni na świeżym powietrzu, gdzie można poćwiczyć a przy okazji naładować np. telefon. Pomysł skierowany jest do każdej grupy wiekowej. Jest ekologiczny, pożyteczny i ciekawy.Planeta Robotów
Planeta Robotów s.c - Warszawa
Temat projektu badawczego: Elektryfikacja i automatyzacja komunikacji miejskiej
Wybraliśmy ten temat ponieważ w Warszawie jest duży problem związany z korkami. Problem ten częściowo pochodzi od dużej ilości prywatnych samochodów i częściowo od niestabilnej pracy komunikacji miejskiej. Z tego wynikają zarówno problemy czasowe (spóźnianie się do pracy, szkoły, etc.) jak i zwiększona emisja dwutlenku węgla i innych szkodliwych czynników. Automatyzacja i elektryfikacja komunikacji miejskiej pozwoli nam na stosunkowo duże zmniejszenie emisji CO2 i większą jakośćw korzystaniu z komunikacji miejskiej, co w teorii zwiększy jej udział w życiu miasta. W efekcie mniejsza ilość osób będzie chciała korzystać z prywatnych samochodów.Jaguar Team
TwójRobot.PL - Tomaszów Lubelski
Temat: "Jak rozwiązać problem gospodarkami odpadami w Tomaszowie Lubelski"Tech-Max
TwójRobot.PL - Tomaszów Lubelski
Temat: "Turystyka XXI w. w Tomaszowie  Lubelskim”Technology Team
TwójRobot.PL - Tomaszów Lubelski
Temat: "Jak Rozwinąć elektromobilność w Tomaszowie Lubelskim"?Robocikowo City
Smart School Zamość
Temat projektu badawczego: Bariery architektoniczne osób niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne ciągle napotykają wiele barier. Dla nich każdy dzień jest nie lada wyzwaniem, przed którym muszą stanąć, aby móc funkcjonować oraz włączyć się w nurt normalnego życia. Najczęściej spotykane przeszkody to: zbyt wąskie drzwi, wejścia i korytarze, różnice poziomów - schody, stopnie, brak wind czy niedostateczna informacja dźwiękowa i wizualna.

 

Turniej FLL w Zamościu wspierają Prezydent Miasta Zamość i Wójt Gminy Zamość