European Rover Challenge 2019

W dniach 13-15 września wzięliśmy udział w zawodach European Rover Challenge w Kielcach. Nasz łazik marsjański NT 2000 zajął 14 miejsce na 28 startujących zespołów, a Drużyna New Tech7570 przeszła do historii jako najmłodsi uczestnicy tych zawodów.  

ERC to jedna z najważniejszych imprez kosmicznych w Polsce i Europie adresowana do studentów uczelni wyższych. Dryżyny budują łaziki marsjańskie, które podczas 3 dni zawodów wykonują określone zadania symulujące pracę robotów na powierzchni czerwonej planety. Najbardziej zróżnicowane geologicznie na świecie sztuczne pole marsjańskie organizatorzy usypali na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Pole zaprojektowała dr Anna Łosiak, geolog planetarny z Uniwersytetu w Exeterze i Polskiej Akademii Nauk. Jest odwzorowaniem miejsca, na którym ma lądować stworzony przez NASA łazik Mars 2020. Łaziki w pierwszym zadaniu musiały wykonać zadania naukowe polegające na pobraniu czterech próbek gruntu z miejsca wskazanego przez sędziów, w kolejnym przeprowadzić manipulacje na specjalnym panelu elektrycznym. Trzecim wyzwaniem dla łazików było pobranie trzech elementów ukrytych na polu i dostarczenie ich do wyznaczonego miejsca.

- Trzeba przyznać, że wzbudziliśmy niemałą sensację – mówi kapitan drużyny Przemek Huzar. - Jesteśmy przecież jeszcze uczniami pierwszej klasy Technikum, a ERC to międzynarodowa rywalizacja dla studentów politechnik. Wysłaliśmy jednak zgłoszenie, opracowaliśmy dokumentację łazika i udało się nam zakwalifikować na turniej. W trakcie zawodów  spotykaliśmy się na każdym kroku z wyrazami uznania, wręcz zaskoczenia i podziwu dla naszej pasji. Nie mieliśmy jednak taryfy ulgowej wśród sędziów. Musieliśmy wykonać łazikiem takie same konkurencje jak inni oraz zaprezentować po angielsku budowę łazika, historię drużyny, działania i jej cele. Tym bardziej cieszy nas osiągnięty sukces. Pokonaliśmy przecież 14 bardzo dobrych uniwersyteckich drużyn robotycznych z całego świata.

Zawody wygrał tytułowany zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, który w czerwcu zajął 1 miejsce na światowych zawodach łazików marsjańskich w USA - University Rover Challenge, pokonując m.in. drużynę Uniwersytetu Stanforda.